18 січня 2021 дата публікації

Фінал Masters 2021. Досвід проти молодості

У фіналі цьогорічного Masters зустрілись Джон Хіггінс та Ян Бінтао. Для іменитого 45-річного шотландця це був матч за третій трофей цього турніру у кар’єрі, а для 20-річного китайського дебютанта – неймовірна можливість стати другим у історії наймолодшим переможцем Masters після Ронні О’Саллівана, який одержав перемогу у фіналі 1995 року, до речі, над Хіггінсом у віці лише 19 років та 69 днів!  

Перший фрейм запам’ятався двома неймовірними ударами Яна Бінтао в праву кутову лузу. Перший постріл розпочав хороший брейк Яна у 66 очок, який втім не приніс перемогу у фреймі. Другий удар став фрейм-болом та все ж додав фрейм у залік китайського гравця, в результаті ще однієї серії у 33 очки.

image

Чудовим брейком Джон виграв другий фрейм після помилки Яна на ударі по червоній кулі, який він виконував тягнувшись з незручної позиції. 

image

Третій фрейм фіналу сміливо можна назвати "фреймом помилок", адже гравці не забивали очевидні кулі та передавали один одному позиції для коротких серій декілька разів. Закінчився фрейм феноменальною помилкою Хіггінса на синій кулі у середню лузу, після якої Ян зібрав кольорові кулі, що лишились йому "у подарунок".

image

Наступні три фрейми Джон Хіггінс виграв хорошими серіями 63, 98 та 37, які він розпочинав після помилок Яна Бінтао здебільшого на дальніх ударах. Після шести фреймів статистика обох гравців у цьому компоненті гри становила лише 33%. Цей показник продовжив погіршуватись і в наступному фреймі - після низки промахів успіх на дальніх ударах у Джона становив 17%, а в Яна 25%. 

image

Програючи 4:2 у матчі та 48:0 у фреймі Ян Бінтао вирішив скористатись напівшансом та двома неймовірними ударами розпочав підхід, який завершився вражаючим кліренсом у 97 очок. Таким чином Ян довів, що вміє грати під тиском рахунку і підтвердив, що в чергове на цьому турнірі здатен до повернення у гру. 

image

Останній фрейм першої сесії розпочався з тактичних відіграшів. Джон помилився в одному них і підставив червону кулю для суперника. Брейк Яна йшов дуже складно і згодом, коли він вчергове помилився з виходом, підхід завершився промахом на дуже складному ударі по зеленій кулі. Але Хіггінс не зміг розібрати позицію і фрейм знову перейшов у тактичну боротьбу. За рахунку 52:44, коли на столі лишилось 5 кольорових куль, Ян помилився в ударі по зеленій і віддав позицію для кліренса Джону. Перемога у сесії 5:3 на користь досвіду. 

image

Друга сесія фіналу почалася доволі обережною грою. Були відчутно, що гравці вибрали тактику замість атак. З огляду на низьку статистику успішності дальніх ударів, якою супроводжувались їх спроби у першій половині матчу, це мало певний сенс. 
Джон Хіггінс першим отримав шанс на брейк після помилкового удару зі снукеру Яна Бінтао. У складній позиції Джон спочатку обережно "відкрив" шлях чорній кулі до кутових луз, а згодом перейшов до більш стрімкого набору очок. Серія зупинилась на позначці 67 при 67 на столі і Ян вийшов до столу шукати можливість зібрати максимальну кількість очок на червоних з чорною. Абсолютно неймовірними ударами Ян зібрав їх всі разом з кольоровим саме таким чином, щоб набрати 67 очок у відповідь і перевести фрейм до додаткового чорного! Після низки дуже якісних відіграшів з боку обох гравців, Джон вивів чорну кулю в район її позначки. Бінтао наважився на удар і забив чорну кулю блискуче "вкравши" фрейм у Хіггінса! Цей блискучий епізод будуть ще довго пригадувати і пов'язувати з досягненнями Яна Бінтао. Адже таке видовище гідне того, щоб увійти до визначних подій історії Masters та снукеру в цілому! 

image

Можливо події минулого фрейму, а можливо тимчасова втрата концентрації вплинули на Джона Хіггінса, але він припинив серію не забивши простий жовтий у наступному фреймі. Позиція була непроста, проте Ян Бінтао зміг зробити переможний брейк і зрівняти рахунок - 5:5! 

В одинадцятому фреймі "Китайський Тигр" почав серію дуже складним плантом, адже відстань між червоними кулями була досить значною. Проте дійшовши до позначки у 51 очко, Ян помилився, надавши супернику вступний удар по червоній кулі в кут. Позицію потрібно було розкривати і "Чарівник з Вішоу" здійснив блискучий задум зіграти плант за допомогою багатьох червоних куль, які утворювали скупчення у залишках піраміди. Згодом зігравши всі червоні кулі, Джон Хіггінс зіграв і фрейм-бол - останню синю кулю та ще й забив рожеву даблом через весь стіл - 6:5.

image

Дванадцятий фрейм починався двічі, адже з першої спроби гру не вдалося розвинути і гравці погодились на пропозицію рефері Пола Коллієра повторно встановити кулі в початкову позицію. 
За першої можливості Ян пішов на ризикований дальній удар і схибив, залишивши Джону непростий вступ через червоний з середньої дистанції. Проте Хіггінс, здається, остаточно повернув собі впевненість, вигравши попередній фрейм, - зіграв цю складну кулю і зробив першу сотню у фіналі кліренсом у 116 очок.

image

Після останньої перерви в матчі Яну Бінтао знову треба було наздоганяти Джона Хіггінса, який знову був попереду на два фрейми за рахунку 7:5. Рваний фрейм, в якому обидва гравці робили недостатні для виграшу серії завершився на останній чорній кулі. Джон вирішив ризикнути і зіграти дабл у кут, але схибив і залишив чорну кулю біля лузи для Яна. У наступному фреймі Бінтао знову вдалося зрівняти рахунок у матчі чудовим сенчурі у 103 очки – 7:7!

image

У п’ятнадцятому фреймі Яну Бінтао одразу вдалося розпочати серію вдалим дальнім ударом з виходом на чорну кулю, але брейк завершився відіграшем на позначці 55 після невдалого виходу на чергову червону. Досить тривалу тактичну боротьбу у фреймі зупинив дальній удар за відіграшем Джона Хіггінса, який зіграв червону кулю в кут та розпочав свою серію у відповідь. Проте і в цьому підході не вдалося довести фрейм до перемоги, тому що Хіггінс мусив відігратись також, не вийшовши на останню червону кулю з 50 очками в активі. Після невдалого відіграшу Бінтао, чудовим ударом з середньої дистанції Хіггінс забив останню червону кулю та почав зачищати стіл, але схибив на ударі по синій кулі, підставивши її для суперника. Зібравши три останніх кольорові кулі, Ян Бінтао вийшов вперед вдруге у матчі з моменту першого виграного фрейму – 7:8!

image

Наступний фрейм Джон Хіггінс почав з помилок – внаслідок невдалих відіграшу та спроби атаки, у Яна Бінтао з’явився шанс розпочати брейк. Але після позитивного удару з коричневої кулі, що спричинив активне розбиття піраміди, Яну не повезло з продовженням і все ж довелось відігратись. З другої спроби дальніх ударів по червоним кулям Джону вдалося розвинути серію, достатню для того, щоб виграти фрейм і зрівняти рахунок – 8:8.

image

Сімнадцятий с дев’ятнадцяти можливих фреймів фіналу гравці почали серією відіграшів. Після одного з таких ударів Ян Бінтао поставив снукер за зелену кулю і змусив Джона Хіггінса помилитись при виході з цієї позиції. Отримавши шанс на атаку, Ян обережними ударами розвивав серію в ситуації, коли чорна куля була заблокована червоними. Коли цей недолік вдалось виправити на столі все ще залишалась проблема у вигляді скупчення червоних під рожевою кулею. Але і це не стало на заваді китайському професіоналу – ударом з чорної кулі Ян Бінтао підбив кластер і вивів на гру декілька червоних куль, а згодом завершив справу переможним брейком. 8:9 – Бінтао всього в одному фреймі до сенсаційної перемоги! 

image

В ситуації, коли кожен фрейм може стати останнім, Джону вже не було чого втрачати, а тому він одразу вирішив відчайдушно атакувати в середню лузу після невдалого відіграшу Яна, і зробив це досить вдало. Проте згодом серія зупинилась і гра перейшла в тактичну площину. Окремі червоні, що відділились від піраміди стали мішенню для гравців, які раз за разом намагались скотити їх по відіграшу, відводячи биток за болкерну лінію. В результаті чергової спроби зіграти плант з уведенням битка, Хіггінс залишив декілька червоних біля кутової лузи для Бінтао, який тієї ж миті розпочав серію. Зігравши непросту рожеву кулю, здавалося, на шляху до перемоги 20-річному гравцю з Китаю немає жодних перешкод. Проте Ян помилився на нескладній червоній кулі залишивши її в лузі для Джона, який через декілька ударів помилився на червоній, в свою чергу. Ця невимушена помилка під напругою ситуації стала вирішальною. Ян Бінтао обережними та зваженими ударами забив матч-бол, залишивши на столі 35 очок при перевазі в 47 – Джон Хіггінс вийшов шукати три снукери для додаткового чорного у вісімнадцятому фреймі.

image

Досвідченому шотландцю, який славиться своїм вмінням робити дива в тактичній боротьбі, таки вдалося змусити ще одного разу помилитись китайського дебютанта, перед тим, як самому зробити помилку при спробі поставити черговий снукер.  

image

В результаті остання червона куля викотилась на гру для Яна Бінтао і він зміг поставити крапку у цьому дивовижному фіналі.

image

Ян Бінтао – переможець Masters 2021!

image