26 березня 2020 дата публікації

Історія українського снукеру. Частина 1. Початок. Хімочка виграє чемпіонат України, Кулик та Ісаєнко грають з Трампом й Алленом

Сьогодні ми вже звикли до того, що жоден великий аматорський турнір зі снукеру не проходить без участі українських гравців. В України є вже перші медалі та навіть титул чемпіона Європи. До нас приїздять гравці мейн-туру, а сам мейн-тур запрошує нас до себе. Україна з кожним роком все більше занурюється у світ великого професійного снукеру. Але так було не завжди.

Національна федерація снукеру України розпочинає серію матеріалів з історії українського снукеру. З перших кроків до сьогоднішнього дня. Увагу, головним чином, буде приділено виступу українських гравців на міжнародних турнірах. За 15 років подій відбулось багато, отже починаємо.

27 жовтня 2004 року можна вважати днем народження українського снукеру. Звичайно, про цю гру в нашій країні знали й до цього часу, але саме в цей день в київському клубі «Бінго» розпочався перший чемпіонат України зі снукеру. Оскільки профільних снукеристів в країні на той час не існувало, на турнір зібрались, головним чином, спеціалісти з пулу та піраміди. Серед учасників бачимо багато відомих облич – на той момент вже чемпіон світу з піраміди Ярослав Винокур, Олександр Бойко, який через рік після цього чемпіонату виграє перший Кубок Європи з піраміди, зірки жіночої піраміди Альона Афанасьєва (на той час Русакова) та пулу Вікторія Нагорна.

Журнал «Бильярд & Магазин» (з цього видання взяти всі фото в тексті) наступним чином відгукнувся на цю подію:
«Поскольку профессиональных снукеристов в нашей стране пока нет, попробовать себя в этом виде бильярда решили и пулисты, и виртуозы пирамиды. Здесь стоит заметить, что на других соревнованиях подобного разнородного состава не встретишь. Всего за снукерными столами в дни состязаний собрались 35 человек. Были в списке участников и очень хорошо известные имена – из Одессы приехал Ярослав Винокур, Александр Бойко представлял Донецк, а под киевскими знамёнами выступали Валерий Ковтун и Сергей Васьковский. К слову, девушки сражались наравне с мужчинами, и весьма успешно. Так, харьковчанка Алёна Русакова, которой недавно было присвоено звание МСМК, смогла войти в призовую восьмёрку, оставив далеко позади многих титулованных спортсменов. Достойно показала себя землячка Русаковой Ярослава Хотина, занявшая девятое место, а также попавшая в число шестнадцати сильнейших киевлянка Дарья Красножон.

Была у чемпионата ещё одна приятная особенность. Спортсмены подошли к мероприятию крайне ответственно не только с точки зрения игровой подготовки, но и в том, что касается внешнего вида. Все были одеты с иголочки и выглядели как истинные джентльмены (по фотографиям это хорошо заметно)».

Першим же чемпіоном України став 56-річний Григорій Хімочка, який назавжди вписав своє ім’я  в історію вітчизняного снукеру. У фіналі Хімочка переміг киянина Богдана Молчанова. Третє місце зайняли добре всім відомий Олександр Касьянов, який і донині поєднує гру в снукер, в пул, та виготовлення київ, та Максим Стороженко з Харкова. П’яте місце розділили Альона Афанасьєва, Олександр Бойко, відомий сьогодні пуліст Сергій Васьковський, та Хачатур Мухсікароян з Запоріжжя, для якого цей турнір так і залишився єдиним, і не тільки зі снукеру, але й з пулу та піраміди також.

А далі була весна 2005 року. Перша весна українського снукеру. Перший офіційний міжнародний турнір. 17-річний Сергій Ісаєнко та 16-річний Костянтин Кулик відправились до росйського Єкатеринбургу на чемпіонат Європи серед гравців до 19 років. Через 15 років цей турнір (як і за рік до цього) виглядає за своїм складом найсильнішим за всю історію. Достатньо сказати, що два роки поспіль за першість на юнацькій європейській арені боролися дві мега-зірки сьогодення: Джадд Трамп та Марк Аллен. За рік до того, чемпіоном Європи став валлієць Джеймі Джонс, який багато років відіграв у мейн-турі. В півфіналі Джонс переміг Трампа, а у вирішальній грі – Аллена. В Єкатеринбурзі Трампу було 15 років, Аллену 19, і вони робили ще одну спробу підкорити європейську вершину. До речі, Аллен приїхав в Єкатеринбург в статусі чемпіона світу та Європи серед аматорів, готуючись вже розпочинати професійну кар’єру. Дві зірки зустрілись у півфіналі, Марк переміг Джадда 5:3, а потім у фіналі виграв у Кріса Норбурі (професійна кар’єра у цього талановитого гравця не задалась), зробивши, таким чином, «золотий хет-трік». Ну і ще одним цікавим учасником цього чемпіонату був сьогоднішній тренер та друг наших гравців ізраїльтянин Том Лімор.

І ось з цими зірками довелось зіграти нашим хлопцям вже на дебютному турнірі. Костянтин Кулик – Джадд Трамп. Сергій Ісаєнко – Марк Аллен. Це й понині звучить, як музика. У Ісаєнка, окрім Аллена, в групі були також майбутній фіналіст турніру Кріс Норбурі, бельгієць Вермейлен та господар турніру, один з перших російських снукеристів Антон Рябінін. Саме в росіянина Сергій виграв свій перший фрейм, програвши зустріч з рахунком 1:3. Три інші гри закінчились з рахунком 0:3 не нашу користь. Костянтин отримав в суперники окрім Трампа відомого сьогодні валлійського профі Деніела Велша, ірландця Грега Кейсі, який так і залишився в статусі сильного аматора та нідерландця Оле ван Хама. Саме перемога Кулика над ван Хамом з рахунком 3:1 і стала першою українською перемогою на офіційних міжнародних турнірах. Окрім того, Костя взяв два фрейми у Кейсі, а Трампу та Велшу програв по 0:3. Перша перемога, перші виграні фрейми – і на цьому дебютний турнір для наших гравців було завершено. Кулик в групі зайняв четверте місце, Ісаєнко – п’яте. І вже через три місяці на перших українських снукеристів чекала Польща. Дорослий чемпіонат Європи.