24 квітня 2020 дата публікації

Історія українського снукеру. Частина 9. БК "Шарпей", рекорд Вишневського, срібло Трігга

Подія, що багато в чому визначила снукерне «обличчя» 2011-го року відбулась наприкінці минулого, 2010-го року. Майже під новий рік в Києві відкрився новий клуб «Шарпей». Величезний більярдний клуб став першим професійним снукерним майданчиком в Україні. Вісім нових столів «Buffalo», навколо одного з них навіть були збудовані трибуни для глядачів. На майбутні два роки клуб стає центром українського снукеру, тут відбувається чимало турнірів, а іноземні гості майже не вибувають з «Шарпею». Білорусів змінюють латвійці, потім голандці, турки, росіяни. Взагалі, 2011-2012 рік можна вважати першим вершиною в розвитку снукеру в Україні.

Незважачюи на наявність «Шарпею», перший офіційний турнір року відбувся в «Бінго», де Алан Трігг здобув свою другу перемогу поспіль на українських змаганням, перемігши Віктора Миронюка у фіналі першого етапу Кубку України.

До проведення турнірів в «Шарпеї» долучися Олександр Бершеда зі своїм сайтом «Топ-снукер». За підтримки більярдної фабрики «Buffalo» було організовано серію з трьох міжнародних турнірів. Перший з них – Buffalo Kyiv Open у березні став найвищим досягненням у снукерній кар’єрі харків’янина Романа Попова, який переміг у фіналі білоруса Юрія Каребу. Ще один білоруський гравець Артем Смагін розділив третє місце з Владиславом Вишневським. До речі, призовий турнір становив 10 000 гривень (десь 1250$).

Далі була вже традиційна Мальта, де на межі березні та квітня відбулись юнацький (до 21 року) так командний чемпіонати Європи. На юнацькому турнірі дуже достойно зіграв 12-річний Владислав Вишневський. Потрапивши у надскладну групу (чотири майбутніх професіонали – поляк Адам Стефанов, німець Лукас Клекерс, валлієць Кішан Хірані та ірландець Вінсент Малдун, а ще й до того відомий латвієць Родіон Юдін), Влад виграв п’ять зустрічей з семи і вийшов у плей-оф з четвертого місця. Були обіграні Малдун, який через три місяці дійде до фіналу дорослого чемпіонату Європи, Юдін, а також румун Козмаціус та мальтієць Султана. Але плей-оф знову відмовився коритися українському гравцеві. Поразка від сильного англійця Ніка Дженнінгса – 1:4. Але ти не менш один рекорд Влад встановив, ставши наймолодшим на той час учасником плей-оф чемпіонату Європи в історії. Чемпіоном же континенту того року сенсаційно став поляк Каспер Філіпяк.

Другий раз в історії збірна України була представлена в командному чемпіонаті, який проходив за тією самою схемою, що і рік тому. Щодо складу збірної та принципів її формування питання були тоді, залишаються вони й зараз. Так ніколи не зіграв на чемпіонатах Європи та світу (взагалі на будь-яких турнірах за межами України) один з найкращих, а на той час твердо другий, снукеристів країни Сергій Петраш. Вишневський обмежився участю у юнацькому турнірі. Трігг ще зіграє за Україну в команді, але не цього разу. Отже, разом з Сергієм Ісаєнком в збірній грали дебютанти турнірів такого рівня Олександр Касьянов та Руслан Островський. Для обох це був перший та останній виступ на чемпіонатах Європи, і вийшов він вкрай невдалим. Якщо Сергій зіграв більш-менш на своєму рівні, вигравши 10 фреймів з 24-х, то Руслан виграв лише 3 фрейми з 27, а Олександр – 2 з 24-х. У підсумку шість поразок в шести зустрічах, в тому числі 0:10 від шотландців та ірландців та 5:10 від фіннів, над якими рік тому Ісаєнко, Тарновецький та Нездимовський здобули першу, історичну перемогу. Останнє місце в групі, і повертаємось до подій в Україні.

До проведення турнірів додається рідний клуб Владислава Вишневського червоноградська «Імперія», яка у квітні прийняла другий етап Кубку України. Вишневський вдома залишився другим, програвши у фіналі Руслану Островському. А у травні дві поспіль події організували у клубі «Шарпей».

Спочатку пройшов міжнародний (51 гравець з України, Білорусі та Росії) турнір Sharpei Snooker Cup –другий в серії, організований сайтом «Топ-снукер». В боротьбі українців та білорусів переміг Сергій Петраш, який у фіналі здолав білоруського гостя Нікіту Строкіна. Владислав Вишневський та білорус Артем Смагін розділили третє місце. А з 19 по 22 травня відбувся традиційний Кубок СНД, який вперше пройшов за участі гостей з Нідерландів та Турції. Приїхали також гості з Білорусі та Росії. Переможцем став Сергій Ісаєнко, який переміг у фіналі нідерландця Моріса ле Дука. Петраш та один з найсильніших на той час пулістів України Євген Новосад виграли «бронзу».

Розповідає журнал «Бильярд&Магазин».
«В решающем матче с непростым голландцем киевлянин решил сразу взять инициативу в свои руки. Морис ле Дук в начале игры заметно нервничал (сказывалась активная поддержка болельщиков, которые, естественно, поддерживали не его), ошибался, и это позволило Сергею довольно уверенно взять первые два фрейма. Без больших серий — но благодаря очень выверенной тактической игре. В третьем фрейме представитель Нидерландов проснулся, выдал внушительную серию. и размочил счет встречи: 70:28 и 2:1 в матче. Однако в сегодняшнем финале зрители наконец-то увидели прежнего Исаенко — уверенного, собранного и нацеленного на победу. Похоже, неудачи на нескольких предыдущих турнирах только подстегнули спортивную злость Сергея, и на Кубке СНГ, несмотря на вылет в нижнюю сетку, и несмотря на очень сложных соперников на пути к финалу, он сумел наконец-то показать свою истинную силу. Абсолютный чемпион Украины взял четвертый фрейм 66:25, затем голландец сумел снова приблизиться до счета 2:3, но шестая партия стала решающей. После очень большого количества отыгрышей и позиционной борьбы Исаенко, который по ходу фрейма уступал по очкам, сумел догнать и перегнать Ле Дука на цветных шарах. Под овации публики Сергей вколотил розовый шар в угловую лузу и стал победителем Кубка СНГ, оставив этот трофей в Украине».

А в червні на чемпіонаті Європи Україна здобула свою першу медаль. Срібну. Алан Трігг, який вперше виступав за нашу країну, вийшов до фіналу чемпіонату серед майстрів. Трігг впевнено (п’ять перемог в шести зустрічах) подолав груповий етап, потім катком пройшовся по плей-оф – чотири перемоги з загальним рахунком 17:2, і вийшов до фіналу. У вирішальній грі Трігг поступився англійцю Стівену Джадду, але в українській скарбничці з’явилась перша, історична, срібна медаль.