27 грудня 2019 дата публікації

Мастерс - 2020. Турнір без головної зірки

12 січня у Лондоні розпочинається один з найочикуваніших професійних снукерних турнірів – Мастерс.

Але одна з головних подій 45-го Мастерс вже відбулась. На жаль, не дуже втішна для прихильників снукеру. Знявся з турніру Ронні О’Салліван. Причина досить проста – не схотів грати. Це Ронні. І за всю історію Мастерс лише він дозволяв собі такий «фінт» - добровільно відмовитись від участі. І, до речі, від 15 тисяч фунтів стерлінгів, які отримує цього року програвший у першому колі. Додамо, що це вже не перший раз – у 2013-му році Ронні також з власного бажання відмовився від Мастерс.

Тепер, на масиві статистичних даних спробуємо розібратись, що є Ронні для Мастерс. Бо нема більше турніру, на якому б історична перевага О’Саллівана над всіма гравцями була настільки великою.

Ронні О’Салліван є семиразовим переможцем Мастерс. Вигравши в 2017-му році Ронні перевершив досягнення Стівена Хендрі, який шість разів перемагав на Мастерс (при чому п’ять поспіль в п’яти перших виступах). По три рази перемагали Кліфф Торбург, Стів Девіс, Пол Хантер і Марк Селбі. Феєрична перевага Ронні над всіма категорії «сенчурі». На рахунку О’Саллівана 73 сенчурі. Другий по цьому показнику Стівен Хендрі, який зробив лише 45 «сотень». Лише 31 сенчурі на рахунку Джона Хіггінса, 30 в активі Марка Селбі.
Далі. Ронні провів більше всіх зустрічей в історії Мастерс (73) та здобув більше всіх перемог (55). Другі показники тут у Джіммі Вайта (61 зустріч) та Стівена Хендрі (59 перемог). Найвищий відсоток перемог також на боці Ронні (75,34%). Другий відсоток перемог у Пола Хантера, чиїм ім’ям названий  приз, що розігрується на Мастерс – 73,68, третій – у Стівена Хендрі (71,19).
Більше всіх зіграних та виграних фреймів також у Ронні – 734 та 433 відповідно. Найвищий відсоток виграних фреймів у Джеймі Коупа (60%), але це лише тому, що Коуп провів на Мастерс лише три зустрічі, та виграв 15 фреймів з 25. Якщо ж рахувати лише тих, кто провів принаймні 10 зустрічей, в лідерах знову О’Салліван (58,99%) та Хендрі (58,82%).

Єдиний показник, в якому Ронні не належить рекорд Мастерс – це кліькість проведених турнірів. Тут перед ведуть Стів Девіс та Джіммі Вайт, що по 27 разів виступили на Мастерс. Мастерс-2020 стане 26-м в кар’єрі Джона Хіггінса, який, якщо не трапиться нічого надзвичайного, у 2022 році поновить рекорд участі в Мастер. На рахунку Ронні 25 Мастерс.

На жаль, Ронні – цей мультірекордсмен Мастерс цього року не вийде до столу. Подивимось, хто буде вже через два тижні боротись за перемогу у відсутності «Ракети». Єдиним новачком турніру буде Девід Гілберт.
Другий раз виступить на Мастерс Джек Лісовскі, який дебютував минулого року з поразки 1:6 від Діна Цзюньху. Четвертий раз зіграє на Мастерс Кайрен Вілсон, який за минулі три виступи один раз (у 2018 році) дййшов до фіналу. Гілберт, Лісовскі та Вілсон – це три гравці, досвід на Мастерс яких або нульовий, або досить невеликий. Інші тринадцять вже на цьому турнірі «з’їли пуд солі».

В 10-й раз зіграють на Мастерс Стюарт Бінем, Джо Перрі, Баррі Хокінс та Джадд Трамп. Бінем грає на Мастерс хоч і постійно, але дуже невдало: лише три виграних зустрічі за кар’єру. Хокінс та Перрі теж явно не видатні «майстри Мастерсу» - відповідно 6 та 4 перемоги за кар’єру, але в них є по одному фіналу (у 2016 Баррі, 2017 – Перрі). До минулого року не блистав на Мастерс і Джадд Трамп (7 перемог за 8 років), але все вже змінилось. Джадд – діючий переможець Мастерс.

Алі Картер, який отримав місце на Мастерс-2020 лише після відказу Ронні, зіграє на цьому турнірі вже в 12-й раз. Але грає на головному турнірі на запрошення Картер хоч і часто, але погано. Всього чотири виграних зустрічі за одинадцять років.
В 13-й раз збираються на Мастерс Марк Аллен та Марк Селбі. Аллен - переможець Мастерс 2018 року, а що до Селбі – то він є одним з найуспішніших гравців за всю історію цього могутнього турніру. Три перемоги в п’яти фіналах за 12 років – блискуче досягнення. Селбі третій за кількістю титулів (на рівних з Девісом, Торбурном та Хантером), четвертий по сенчурі, сьомий – за кількістю перемог, четвертий- за відсотком перемог.

14-й раз зіграють на Мастерс Стівен Магвайр та Ніл Робертсон. Шотландець виступає на Мастерс відверто невдало – 10 виграних зустрічей за весь час і жодного фіналу. А ось австралієць переміг у 2012 році, та програв у фіналах в 2013 та 2015 роках.
Для Діна Цзюньху та Шона Мерфі Мастерс-2020 буде вже 16-м в кар’єрі. На рахунку і китайця, і англійця по одному титулу в двох фіналах. Мерфі зіграв 31 зустріч, виграв 17, Дін провів 30, здобув 16 перемог.
Ну і два суперветерани. Марк Вільямс зіграє на Мастерс 22-й раз. Це шостий показник в історії. Валлієць двічі перемагав на Мастерс (1998 та 2003 роки). Марк также шостий за проведеними зустрічами (44), кількостю перемог (25), проведеними та вигранами фреймами. І майже за всіма показниками Вільямс вже цього року має можливість обійти Стіва Девіса.
І, нарешті, Джон Хіггінс. Серед учасників цьогорічного турніру Джон є лідером майже за всіма статистичними показниками: кількістю турнірів (25), проведених зустрічей (50), здобутих перемог (27), зіграних(481) та виграних (254) фреймів, зіграних сенчурі (31). Лише за кількістю титулів, та відсотку виграних зустрічей та фреймів попереду Хіггінса Марк Селбі.

На цьому все. 12 січня 45-й Мастерс починається зустрічами Дін Цзюньху – Джо Перрі та Марк Селбі – Алі Картер.