10 серпня 2020 дата публікації

Q School - 2020. Підсумки

В ніч на понеділок визначились переможці третього, заключного турніру QSchool-2020. Повністю визначився склад мейн-туру на новий сезон. Сезон, в якому вперше візьме участь український снукерист Юліан Бойко.

Цьогорічний QSchool приніс чимало несподіванок. Не змогли подолати кваліфікаційний бар’єр та залишились в аматорах багато з тих гравців, яких вважали фаворитами. З іншого боку, прорив в мейн-тур декого з учасників став справжньою несподіванкою. Отже:

Переможцями першого турніру стали валлієць Лі Вокер, китаєць Фань Чжені, німець Сімон Ліхтенберг та англієць Пітер Девлін. Перші троє – діючі професіонали, які за підсумками QSchool змогли зберегти місце в мейн-турі. Четвертий – 24-річний Пітер Девлін, англійський аматор, який до цього часу не мав якихось серйозних досягнень – у підсумковому рейтингу Челлендж-туру посів 37-е місце, на WSF Open, де Бойко дійшов до фіналу, не вийшов з групи. Навряд чи Пітер, відомий також як репер та автор пісень, зможе викликати фурор в турі.

Лі Вокер вважався одним з тих, хто просто повинен був переможно пройти QSchool. Досвідчений 44-річний професіонал, друг Марка Вільямса, відігравший в турі 19 років, який в поточному сезоні майже до останнього мав шанси зачепитися за мейн-тур, впевнено, з першої спроби, виконав завдання і зберіг професійну ліцензію.

22-річний німець Сімон Ліхтенберг, після двох вкрай важких сезонів у мейн-турі (113-е місце в рейтингу, 12 600 очок/фунтів стерлінгів за два роки – гірше з деюбтантів позаминулого року виступив лише поляк Адам Стефанов) навряд чи міг вважатися претендентом на таке швидке повернення. Але придбаний професійний досвід став у нагоді молодому берлінцю, чемпіону Європи серед юніорів 2018 року. У вирішальному матчі Сімон переміг відомого ірландського ветерана Лео Фернандеса.

19-річний китаєць Фань Чжені у 2017 році став чемпіоном світу серед юніорів, потрапив у мейн-тур, але виступив не на багато краще того ж Ліхтенберга – 24 000 рейтингових очок та 96-е підсумкове місце. Але, як і німецький снукерист, повернувся в мейн-тур в найкоротший термін, перемігши вже на першому турнірі QSchool. Перепустку в тур Фань виборов в двобої з Майклом Вайтом. Валлієць, до речі, так і не зміг подолати QSchool, і остаточно вибув з мейн-туру (про це – трохи згодом).

В другому турнірі перемогли англійці Олівер Лайнс, Зак Суреті та Бен Ханкорн, а також валлієць Джеймі Джонс.

Що до Джонса, то якщо до турніру треба було б визначити одного найсильнішого гравця, то їм, напевно, був би саме Джеймі. Він вибув з мейн-туру рік тому не зовсім з власної ініціативи. Джонса звинуватили в тому, що він знав про договірний характер зустрічі між своїм приятелем Девідом Джоном та Гремом Доттом, але нікого про це не повідомив. Справа закнічилась зовсім невеличким терміном дискваліфікації, але пропуск турнірів обернувся тим, що Джонсу не вистачило трохи рейтингових очок для того, щоб утриматись в турі. Пройшов рік, і Джеймі Джонс повертається. Розім’явшись в першому турнірі (поразка в передостанньому колі від співвітчизника Лі Вокера), Джонс «вирізав» другий, віддавши за весь турнір всього три фрейми. В заключній грі Джеймі розтрощив нашого знайомого кіпріота Майкла Джорджіу – 4:0.

25-річний англієць Олівер Лайнс після шести сезонів в мейн-турі вибув, посівши в рейтингу 87-му сходинку. Але, як бачимо, зміг відразу ж повернутися. У грі за професійну ліцензію Олівер переміг з рахунком 4:2 триразового (!) переможця QSchool, людину, яка вісім разів вибувала з туру, та сім разів поверталася – 48-річного Пола Девісона. Цьогорічний QSchool взагалі став драматичним для «Сніжка», який програв відразу дві вирішальні зустрічі.

Через три роки після виліту з мейн-туру повертається до професіоналів 28-річний Зак Суреті. Ірландець Лео Фернандес після поразки в першому турнірі від Ліхтенберга знову дійшов до фінальної гри. Але знов програв. 4:1 – перемога Зака Суреті, а Фернандес лишається аматором.

38 років Бену Ханкорну – єдиному з четвірки переможців другого турніру, який ще ніколи не грав у мейн-турі. Але цього року Ханкорн став чемпіоном Англії серед аматорів, тому його успіх ніяк не може вважатися випадковим. Також у 2020 році Ханкорн доходив до 1/4 на чемпіонаті Європи, де поступився фінну Хейккі Ниві, а на WSF Open на Мальті вибув у 1/32 фіналу.

Третій турнір QSchool, що завершився сьогодні вночі, став найбільш непередбачуваним.

Повертається до мейн-туру Рорі Маклауд. В зустрічі двох ветеранів 1971 року народження Рорі виграв 4:2 у вже згадуваного Пола Девісона. Всього рік Рорі пробув в аматорському статусі. У другому турнірі, нагадаю, Маклауда переміг наш Сергій Ісаєнко. Так що успіх Рорі Маклауда тільки підвищує ціну досягненню Сергія.

Через чотири роки повертається в тур 24-річний Стівен Холлуорт. Англієць у 2014-2016 роках провів два сезони в турі, але запам’ятався лише раз, коли вийшов до чвертьфіналу Shoot-Out. У вирішальній зустрічі з рахунком 4:2 Холлуорт переміг одного з головних фаворитів QSchool, 74-го номера світового рейтингу Елфі Бердена.

Несподіванкою став успіх 29-річного англійця Фараха Аджайба, який до цього відзначився хіба що участю без жодної перемоги у кваліфікаціях рейтингових турнірів сезону 2018/2019. В двох останніх зустрічах Аджайб переміг валлійця Ділана Емері та француза Бріана Ошойські.

Ну і, найцікавішим, мабуть, переможцем QSchool-2020 став 16-річний англієць Джеймі Вілсон (на головному фото). На Мальті цього року вже третій в мейн-турі Вілсон в 1/16 фіналу програв індійцю Крейшу Гурбаксані. На QSchool Джеймі перші два турніри відверто провалив, але на третьому раптом «вистрілив». У передостанньому колі Вілсон переміг китайського екс-профі Фан Сюнманя, а у вирішальній зустрічі виграв у англійського аматора Хейдона Піні.

За підсумками QSchool остаточно вибули з мейн-туру Майкл Вайт (як на мене – справжня сенсація), Джон Астлі, Хаммад Міах, Елфі Берден, Тор Чуан Леон, Крейг Стедмен, Майкл Дорджіу, Сем Берд, Чень Фейлун, Харві Чандлер та Кішан Хірані. Разом з Кеном Доерті, Аньдой Чжаном, Майком Данном, Джеймсом Ваттаною, Чжаном Цзяньканем, Енді Лі та Адамом Стефановим, які не грали на QSchool, ці гравці складають повний перелік невдах сезону, яких ми не побачимо в турі в сезоні 2020/2021.

Сергій Ісаєнко, нагадаємо, у третьому турнірі програв у 1/16 фіналу Оліверу Брауну з рахунком 0:4 та не потрапив у першу сотню загального рейтингу QSchool (104 місце). Для того, щоб зрозуміти рівень конкуренції цього року, повідомимо, що нижче Сергія в рейтингу розташувались професіонали та екс-профі Кішан Хірані, Крістофер Кіган, Меттью Куч та Майк Халлетт.

І це ще не все. За підсумками QSchool формується WPBSA Q Tour – друга ліга світового снукеру, до якої запросять 32 кращих за рейтингом цих трьох «кьюскулівських» турнірів. Отже маємо наступне:

По 47 очок за три турніри отримали вже неодноразово згадані Майк Вайт та Пол Девісон та, і це несподіванка! – француз Бріан Ошойські. Вони очолили рейтинг та, окрім попадання на WPBSA Q Tour будть отримувати запрошення на всі професійні турніри, в яких буде не вистачати гравців на повну стітку. Четверте місце в рейтингу у Лео Фернандеса – одного з трьох, разом з Вайтом та Девісоном гравців, які програли на QSchool по дві вирішальні зустрічі. Наступні два місця – у двох екс-профі – Джеймі Кертіса-Барретта та Калдеша Джохала. Суперник Сергія Ісаєнка у третьому турнірі Олівер Браун на восьмій сходинці. В топ-10 увійшли також аматори Деніел Вомерслі та Хейдон Піні, а також професіонал Джон Астлі. І далі:
11. Хаммад Міах (профі, Англія)
12. Дін Янг (аматор, Шотландія)
13. Елфі Берден (профі, Англія)
14. Тор Чуан Леон – наш знайомий малайзійський профі змінює професійну кар’єру на аматорську.
15. Хамім Хуссейн (аматор, Англія)
16. Ділан Емері (аматор, Вельс)
17. Антон Ковальські (аматор, Польща)
18. Роберт Джеймс (аматор, Англія)
19. Алекс Кленшоу (аматор, Англія)
20. Флоріан Нюссл (аматор, Австрія)
21. Роббі Макгіган (аматор, Північна Ірландія)
22. Саймон Блекуолл (аматор, Англія)
23. Філ О’Кейн (аматор, Англія)
24. Фан Сюнмань (Китай)
25. Бен Мертенс (аматор, Бельгія)
26. Патрік Воллас (екс-профі, Північна Ірландія)
27. Хайден Стеніленд (аматор, Англія)
28. Крейг Стедмен - переможець Кубку Незалежності України вибуває з мейн-туру.
29. Бен Форті (аматор, Вельс)
30. Росс Балмен (аматор, Ірландія)
31. Джейк Ніколсон (аматор, Англія)
32. Іан Мартін (аматор, Англія)