10 травня 2019 дата публікації
Національна федерація снукеру України відкриває нову рубрику: «Ставимо питання. Чекаємо на відповідь».
В цій рубриці будемо піднімати гострі та полемічні теми українського та міжнародного снукерного а, можливо, й не тільки снукерного сьогодення. Свідомо не будемо вказувати авторів цієї рубрики. Вважаємо, що ці тексти – це плід колективної думки всіх, причасних до розвитку нашої улюбленої гри.
Для дебюту в цій рубриці обираємо рішення Президіуму Федерації спортивного більярду України від 24 квітня 2019 року. Обираємо тому, що від відповіді на питання, що саме мається на увазі в цьому документі, залежить планування й підготовка провідних українських снукеристів у 2019 році.
Спочатку процитуємо текст мовою оригіналу:
«На заседании Президиума Федерации спортивного бильярда Украины 24 апреля 2019г. были приняты следующие решения:
Перше питання, яке може прийти до голови уважного та не упередженого читача цього документу: «Чому такий документ, по суті змінюючий «правила гри», приймається посеред року, коли вже давно затверджені і виконуються календарі змагань, провідні гравці готуються до міжнародних виступів, а багато хто вже й приймав у них участь?».
Ні в якому разі не хотілось би «шукати чорну кішку у темній кімнаті», але весь досвід українського більярдного життя свідчить про те, що кожний такий чи схожий документ з’являється як лобіювання інтересів окремих людей чи груп і, на жаль, інтереси гравців, інтереси розвитку спорту при цьому часто-густо відходять на другий план.
А тепер переходимо до конкретики.
В вищезгаданому документі вибудовуються дві вертикалі. Перша – регіональні чемпіонати-чемпіонати України - чемпіонати Європи/світу, і друга для юнаків та юніорів – юнацькі чемпіонати України - дорослі чемпіонати України - чемпіонати Європи/світу.
Тобто, для того, щоб претендувати на виступах у складі збірної команди України на чемпіонатах Європи та світу, треба обов’язково приймати участь у чемпіонатах країни, а для того, щоб приймати участь у чемпіонатах країни, треба приймати участь у чемпіонатах свого регіону.
Щодо молодих гравців у віці до 18 років, то їм для того, щоб виступати у дорослих чемпіонатах України, треба обов’язково приймати участь у чемпіонатах юнацьких.
Ми чудово розуміємо що прислів’я на кшталт «папір все стерпить» та «суворість законів компенсується необов’язковістю їх виконання» знайомі не тільки нам, а й тим неназваним членам Президіуму Федерації спортивного більярду України, які приймали це рішення. Але, якщо все ж таки допустити припущення, що рішення приймаються для того, щоб їх виконували (може ж таке бути, як ви вважаєте?), то виникає ціла низка запитань, як технічного порядку, так і більш серйозного.
Тепер переходимо до конкретики. В календарі федерації спортивного більярду України снукерний чемпіонат серед гравців до 16, до 18 та до 21 року запланований на 6 червня. Чемпіонат серед дорослих – на 26 вересня. В цей же час чемпіонати Європи і серед дорослих, і серед юних гравців традиційно проходять весною, у березні-квітні. Можна зробити припущення, що чемпіонати України 2019 року є відбірковими до чемпіонатів Європи 2020. Але, в такому разі виходить, що відбір відбувається за 8-10 місяців до початку подій, що дуже сумнівно зі спортивної точки зору. За цей час може не тільки декілька разів змінитися спортивна форма гравців, а й просто з’явитися нові, швидко прогресуючи гравці.
Далі. Чемпіонат світу зі снукеру серед гравців до 18 та до 21 року у 2019 році відбудеться в Китаї з 4 по 13 липня. Якщо слідувати логіці документу, що обговорюється, умовою попадання в збірну України на цей чемпіонат наприклад для Юліана Бойко є участь у юнацькому чемпіонаті країни, який почнеться 6 червня. Але це турнір не вписується у заздалегідь складений план виступів гравців НФСУ у міжнародних змаганнях (по строках юнацький чемпіонат України майже перетинається з головною, на наш погляд, подією 2019 року для українських гравців – QSchool).
До того ж, маємо думку, що такі гравці, як Юліан Бойко вже переросли рівень національного юнацького чемпіонату, участь в якому не вписується у програму підготовки, а багато зустрічей з гравцями значно нижчих за класом може негативно відбитися на рівні мотивації.
Є бажання також зупинитися ще на одному дуже гострому питанні. Чи має юридичне право Федерація спортивного більярду України обмежувати участь гравців у чемпіонатах Європи та світу шляхом не включення або включення лише за певних умов до збірної країни, якщо ця федерація не бере участь у фінансуванні виступу наших гравців у вищезазначених турнірах. Інакше кажучи: якщо гравець бажає прийняти участь у чемпіонаті Європи/світу за власний кошт, чи має юридичне право забороняти йому це федерація, яка не фінансує його? Уявляємо ситуацію: в юнацькій збірній України, яка готується до виступу на чемпіонаті світу, є вільні місця, які готові зайняти й поїхати за свій кошт гравці, що не виконали умови по участі у юнацькому чемпіонаті країни. І на цій підставі федерація спортивного більярду України, яка повинна всяко сприяти розвитку більярду, їм відмовляє. Чи не є це абсурдом як зі спортивного, так і з суто людського боку? Не говорячи вже про те, що обмежувати неповнолітніх у заняттях фізичною культурою та спортом є пряме порушення Конституції України?
На цьому поки все. На перший раз питань і так поставлено забагато. З нетерпінням чекаємо на відповіді.